شیشه فتوولتائیک

نصب شیشه های تزیینی در دکوراسیون منزل و محل کار در حال محبوبیت است زیرا یکی از ساده ترین راه ها برای درخشان کردن هر گوشه از فضای نشیمن است. بهبود فضای داخلی نیز به ارتقای روحیه ساکنین کمک می کند.با این حال، در شهرهای گرمسیری مانند بندرعباس، کیش و یزد و… که در آن اوج گرما همیشه رایج است، استفاده از شیشه های تزئینی برای فضای داخلی و خارجی می تواند چالش برانگیز باشد زیرا شیشه های معمولی می توانند 80 درصد نور، گرما و تابش UV را از خود عبور دهند. اما فن آوری های مدرن دکوراسیون خانه راه حل موثری برای این مشکل پیدا کرده اند و آن هم استفاده از شیشه فتوولتائیک برای طراحی داخلی.

شیشه فتوولتائیک به حفظ دمای مطلوب در فضای زندگی در تابستان های گرم و زمستان های سرد کمک می کند. همچنین دارای مزایای دیگری است که آن را به یک راه حل شیشه ایده آل تبدیل می کند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با شیشه فتوولتائیک که یکی از شیشه های مدرن و کاربردی است آشنا کنیم تا شما عزیزان بهترین تصمیم را در هنگام انتخاب شیشه برای خانه یا محل کار خود بگیرید.

شیشه فتوولتائیک

شیشه فتوولتائیک چیست ؟

شیشه فتوولتائیک (PV) شیشه ای است که از سلول های خورشیدی برای تبدیل انرژی خورشیدی به برق استفاده می کند. در پشت بام ها یا قسمت های نمای ساختمان ها برای تولید برق برای کل ساختمان نصب می شود. در این شیشه ها، سلول های خورشیدی بین دو شیشه که دارای پرکننده مخصوص از رزین هستند، ثابت می شوند. این رزین ها سلول های خورشیدی را از هر طرف به طور ایمن می پوشانند. هر سلول با دو اتصال الکتریکی متصل می شود و به سلول های دیگر متصل می شود تا یک ماژول را تشکیل دهد.

تفاوت اصلی بین فن‌آوری‌های شیشه‌های فتوولتائیک و فتوولتائیک‌های خورشیدی سنتی (PV) این است که پانل‌های جدیدتر به جای اضافه شدن در بالا، در ساختار تعبیه شده‌اند، که انگیزه‌ای برای کاربرانی که نگران تعادل زیبایی‌شناسی و عملکرد هستند، فراهم می‌کند.

این نوع از شیشه با فراخوانی گسترده در صنعت برای زیرساخت های پایدار، قطعاً می توانند موثر واقع شوند. در واقع، ردپای کربن مرتبط با تولید فتوولتائیک در دهه گذشته به نصف کاهش یافته است. بهبود عملکرد، صرفه جویی در مواد خام و بهبود فرآیند از دلایل اصلی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای هستند. پرمصرف‌ترین نوع سلول‌های فتوولتائیک، PV کریستالی است که دارای راندمان معمولی در حدود 13-15٪ است.

انواع شیشه فتوولتائیک

سلول های فتوولتائیک یا سلول های PV را می توان به روش های مختلف و از مواد مختلف تولید کرد. علیرغم این تفاوت، همه آن ها وظیفه یکسانی یعنی برداشت انرژی خورشیدی و تبدیل آن به برق مفید را انجام می دهند. متداول ترین ماده برای ساخت پنل های خورشیدی سیلیکون است که دارای خواص نیمه هادی است.
سه نوع فناوری برای شیشه فتوولتائیک وجود دارد که بر بازار جهانی تسلط دارند: سیلیکون تک کریستالی، سیلیکون پلی کریستال و لایه نازک. فن‌آوری‌های شیشه فتوولتالئیک با راندمان بالاتر، از جمله آرسنید گالیوم و سلول‌های چند پیوندی نیز وجود دارند اما به دلیل هزینه بالا کمتر رایج هستند، این نوع فناوری برای استفاده در سیستم‌های فتوولتائیک متمرکز و کاربردهای خاص، ایده‌آل هستند. در صورت تمایل جهت مطالعه مقاله نمای لامل چیست کلیک کنید.

همچنین مجموعه‌ای از فناوری‌های نوظهور سلول PV وجود دارد که شامل سلول‌های پروسکایت، سلول‌های خورشیدی آلی، سلول‌های خورشیدی حساس به رنگ و نقاط کوانتومی می‌شود.

علاوه بر انواع ذکر شده، چند نوع شیشه فتوولتائیک دیگر نیز وجود دارد، اولین آن ها ماژول های لایه نازکی هستند که رنگ نارنجی دارند، زیرا از سیلیکون آمورف ساخته شده اند که باعث می شود فقط تا 20٪ شفاف شوند. نوع دوم شیشه PV است که سیاه به نظر می رسد و می تواند تا 50 درصد شفاف باشد و می تواند در بالکن ها، نورگیرها، نمای ساختمان ها و با پنجره های استاندارد استفاده شود.

نوع سوم فناوری شیشه خورشیدی ساخته شده از PV پلیمری آلی توسط شرکت هایی مانند cleantech Polysolar مستقر در انگلستان در حال توسعه است و می تواند بسته به زاویه موقعیت، در کمتر از 10٪ نور خورشید نیز کار کند.

قیمت شیشه فتوولتائیک

مزایای شیشه فتوولتائیک

انرژی کارآمد

با انتخاب شیشه فتوولتائیک می توانید میزان گرمای ورودی به فضای داخلی را کاهش دهید. این می تواند استفاده از انرژی را بهبود بخشد و هزینه عملیاتی سیستم های خنک کننده را کاهش دهد و در نتیجه قبض برق شما را کاهش دهد. از آن جایی که میزان نور طبیعی وارد شده به داخل خانه به دلیل پوشش کنترل خورشیدی تحت تأثیر قرار نمی گیرد، فضای داخلی ملک شما نه تنها در ماه های تابستان خنک تر می ماند، بلکه روشن تر و تازه تر نیز می شود. این امر نیاز شما به نور مصنوعی را کاهش می‌دهد و در عین حال که ملک شما را به یک منطقه کم مصرف تبدیل می‌کند، هزینه‌های انرژی را کاهش می‌دهد. قیمت تراس شیشه ای نیز نسبت به مزیت هایی که دارد بسیار مناسب می باشد.

پایدار

از آن جایی که شیشه فتوولتائیک مانند شیشه سبز عمل می کند، می توان از آن برای افزایش پایداری با ایجاد ساختارهای پایدار استفاده کرد. پایداری، بهره وری انرژی و کاهش ردپای کربن در هسته شیشه خورشیدی یا فتوولتائیک نهفته است و از این رو ترکیب آن در ساخت و ساز ساختمان ها یک تصمیم آگاهانه از محیط زیست است.

کاربردهای چند وجهی

به راحتی می توان آن را با انواع دیگر شیشه جفت کرد تا به شیشه ای چند منظوره بر اساس نیاز شما دست یابد. چه بخواهید کاهش سر و صدا یا عایق حرارتی داشته باشید یا حتی بخواهید نسبت ایمنی و امنیت را افزایش دهید شیشه فتوولتائیک می تواند برای شما بهترین گزینه باشد.

شیشه فتوولتائیک چیست
از اشعه های مضر UV محافظت می کند

پوشش اکسید فلزی با عملکرد بالا شیشه فتوولتائیک از شما در برابر اشعه های مضر UV محافظت می کند و به شما یک پوشش اضافی برای حفظ درخشش و صافی طبیعی می دهد. کرتین وال نیز این قابلیت را دارا می باشد اما قیمت کرتین وال کمی بالا می باشد.

انتقال نور بهینه

پوشش اکسید فلزی با کارایی بالا روی شیشه فتوولتائیک امکان انتقال نور بالاتر را فراهم می کند تا نور طبیعی را برای شما فراهم کند و در هزینه های نور مصنوعی در طول روز صرفه جویی کنید.

حفظ حریم خصوصی

اگر حفظ حریم خصوصی یکی از دغدغه های اصلی شماست، پس می توان نمای ساختمان را با استفاده از شیشه فتوولتائیک به راحتی بازتاب داد تا حریم خصوصی آن افزایش یابد. به همین دلیل است که شیشه های فتوولتائیک بازتابنده معمولاً به عنوان نمای شیشه ای برای دفاتر شرکت ها و منازل استفاده می شود. همچنین قابلیت ترکیب شیشه های رنگی، سندبلاست و هر نوع از شیشه های دکوراتیو با خاصیت کنترل خورشیدی می تواند به افزایش حریم شخصی شما کمک کند.

تفاوت شیشه فتوولتائیک و شیشه معمولی

همان طور که گفتیم شیشه فتوولتائیک نوعی شیشه ویژه است که می تواند از تابش خورشید برای تولید الکتریسیته با لایه لایه شدن سلول های خورشیدی استفاده کند و دارای دستگاه ها و کابل های استخراج جریان مربوطه است. دارای مزایای ظاهر زیبا، انتقال نور قابل کنترل و غیره است و به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

از نظر فنی، شیشه فتوولتائیک دارای الزامات بالایی برای انتقال فتوولتائیک، استحکام مکانیکی، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر اکسیداسیون، مقاومت در برابر دمای بالا و سایر خواص است و از نظر جنس، فرآیند، ساختار کوره عملکرد بهتری نسبت به شیشه معمولی دارد. با توجه به خواص بالا ورود تولیدکنندگان شیشه معمولی به بازار شیشه فتوولتائیک با تبدیل خطوط تولید شیشه معمولی به خطوط تولید شیشه فتوولتائیک دشوار است. توجه داشته باشید که بهترین قیمت جام بالکن را می توانید از مجموعه ما دریافت نمایید.

شیشه فتوولتائیک چه کاربردی دارد؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع