شیشه فلوت

از آسمان‌خراش‌های درخشان گرفته تا شرکت‌های تعاونی معاصر، از ویلاهای مجلل تا دفاتر شیک، شیشه به عنصر اصلی در معماری و طراحی پروژه‌ها تبدیل شده است. از این گذشته، شیشه نه تنها جذابیت شیک و پیچیده ای را به فضا می بخشد، بلکه به گونه ای طراحی شده است که بسیار کاربردی باشد. راه حل های شیشه ای که نیازهای مدرن و متنوع مصرف کنندگان مدرن را برآورده می کنند، بهترین انتخاب در عصر کنونی هستند. از مسائل ایمنی و دوام گرفته تا عایق صوتی یا بهره وری انرژی، شیشه همیشه کاربردی و مفید بوده و چیزی برای ارائه دارد. و همه اینها در حالی که زیبایی منحصر به فردی را تراوش می کند، اگر واقعاً کلمه ای برای توصیف زیبایی شیشه وجود داشته باشد. و پیشرو تمام راه حل های شیشه ای مدرن شیشه فلوت است.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با شیشه فلوت آشنا کنیم تا شما بتوانید بهترین تصمیم را برای خرید این شیشه بگیرید پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شیشه فلوت

شیشه فلوت چیست ؟

شیشه فلوت به اصطلاح شیشه ای تخت است که در طی فرآیند خاصی تولید می شود که ساده تر از شیشه ضد گلوله می باشد. برای انجام این کار، شیشه مذاب را روی در حوضچه قلع مایع قرار می دهند. از آن جایی که شیشه سبک تر از قلع است، روی سطح شناور می شود و کاملاً یکنواخت پخش می شود.

در نتیجه شیشه ای با سطح صاف و بی عیب و نقص است که فاقد حباب های هوا (مانند حباب یا رگه) است تولید می شود. به دلیل این مزایا، فرآیند شیشه فلوت تا حد زیادی در ساخت شیشه های تخت تثبیت شده است. شیشه فلوت، شیشه ساده و استانداردی است که هم می توانند به صورت سکوریت شده استفاده کنند و هم به صورت ساده. این شیشه به ضخامت های 2 تا 20 میلی متر تولید می شود. شیشه مورد استفاده در ساختمان ها به طور معمول از 4، 6، 8 و 10 میلی متر می باشد.

تاریخچه شیشه فلوت

شیشه شناور یا به اصطلاح شیشه فلوت قطعه اصلی شیشه است، که مولد نسل بی پایانی از محلول های شیشه است. و بنابراین، قبل از این که در مورد چگونگی ساخت آن بیاموزیم، دانستن تاریخ واقعی پشت آن بسیار حیاتی است. با قدمت اختراع خود به حداقل 3600 سال، شیشه ماده ای جاودانه بوده است که به نسل های زیادی خدمت کرده است. اما تا اواخر قرن 19 بود که شیشه فلوت به وجود آمد. در قرون قبل، شیشه به روش دمیدن و دیسک ساخته می شد. از آن جایی که در قدیم از شیشه صرفاً برای ایجاد پنجره استفاده می شد، شیشه پنجره یا سایر شیشه های تخت از دیسک های بزرگ شیشه تاج یا با دمیدن بطری های شیشه ای تولید می شد. دیسک‌ها را معمولاً به قطعات برش می‌دادند، با هم صاف می‌کردند و برای ایجاد شیشه‌های پنجره از آن استفاده می کردند.

اما در جایی بین سال‌های 1953 و 1957، سر آلستر پیلکینگتون ایده تولید شیشه‌های فلوت را به دنیا نشان داد. و اگرچه هنری بسمر یک مهندس بریتانیایی اولین پیشرفت ها را در تولید شیشه خودکار به ثبت رساند، اما این سر پیلکینگتون بود که تولید این نوع از شیشه را به کمال رساند. در حالی که فرآیند اولیه تولید شیشه فلوت توسط بسمر از یک نوار پیوسته از شیشه مسطح با تشکیل نوار بین غلتک ها استفاده می کرد، روش پیلکینگتون نوار شیشه فلوت را با استفاده از یک قلع مذاب که در آن شیشه مذاب بدون مانع تحت تأثیر گرانش جریان می یافت، توسعه داد. نسخه بسمر یک فرآیند گران بود، اما با کارایی روش پیلکینگتون توانست تا سال 1960 به فروش کامل و سودآور این محصول دست یابد.

شیشه فلوت چیست

فرآیند تولید شیشه فلوت

به عنوان پرکاربردترین شکل شیشه در دنیای امروزی،کسب اطلاعات در مورد فرآیند تولید شیشه فلوت ضروری است. همه چیز با مخلوطی از مواد خام مانند ماسه، سنگ آهک، دولومیت، سودا و کیک نمک شروع می شود. سپس این مواد در کوره ذوب می شوند تا زمانی که با هم مخلوط شوند و شیشه مذاب را تشکیل دهند. برای تولید شیشه فلوت، شیشه مذاب از یک کوره را در محفظه ای حاوی بستری از قلع مذاب می ریزند. عرض وان حلبی تقریباً 4 تا 8 متر و طول آن تا 60 متر است. در طول فرآیند تولید، جو داخل محفظه به دقت کنترل می شود تا اطمینان حاصل شود که شیشه فلوت به درستی ساخته شده است. دلیل استفاده از قلع این است که تنها فلزی است که در دمای بالای 600 درجه سانتی گراد در حالت مایع خود ثابت می ماند.

شیشه فلوت روی قلع در نهایت شکل ظرف را به خود می گیرد و از 90 تا 140 اینچ با ضخامت متفاوت پخش می شود که در زمان ساخت مشخص می شود.هنگامی که شیشه شکل مناسب خود را به خود گرفت، با آتش جلا داده می شود. مهم است که به یاد داشته باشید که فقط سطح بالایی، که به عنوان سمت هوا یا سمت اسکور نیز شناخته می‌شود، با آتش صیقل داده می‌شود و سطح پایینی، یعنی سمت حلبی، برای خنک شدن تنظیم شده است. برای فرآیند خنک سازی، شیشه از محفظه به یک کوره با دمای کنترل شده به نام لهر منتقل می شود. در این کوره شیشه با سرعت خاصی به آرامی خنک می شود که به آنیلینگ معروف است. از طریق فرآیند بازپخت، شیشه از تمام تنش های داخلی خلاص می شود تا یک ورق صاف و محکم و یکنواخت از شیشه فلوت ایجاد شود.

قیمت شیشه فلوت

ایجاد نرخ مناسب خنک‌کننده گامی حیاتی در فرآیند تولید است، زیرا دماهای نادرست می‌تواند منجر به تشکیل حباب‌های هوا و تنش‌های داخلی شود. هنگامی که شیشه از لهر جدا می‌شود، در دمای اتاق به صورت یک نوار پیوسته ظاهر می‌شود، که صاف است، دارای یک روکش آتش‌سوخته و دارای سطوح صاف و موازی است. سپس شیشه را با برش‌های خودکار لبه‌ها را برش می‌دهند و شیشه را به طول دلخواه برش می‌دهند، تکمیل می‌شود. بسته به نیاز می تواند محدوده ضخامتی بین 2 میلی متر تا 20 میلی متر داشته باشد.

مزایای نصب شیشه فلوت

اکنون که فرآیند خارق‌العاده ساخت شیشه‌های فلوت را دیدیم، اجازه دهید به برخی از مزایای بسیاری که شیشه فلوت ارائه می‌کند نگاهی بیندازیم. پرده کرکره داخل شیشه از این نوع از شیشه استفاده می نماید.

ماندگاری

همان طور که قبلاً گفتیم، شیشه فلوت در یک کوره پردازش و پخت می شود تا استحکام و دوام پیدا کند. با توجه به این که ضخامت یکسان و سطح شفاف و صافی دارد، و آن را به شیشه ای برتر برای طراحی داخلی و خارجی فضای شما تبدیل می کند.

دوستدار محیط

بهره وری انرژی به توانایی شیشه در تنظیم دمای داخل ساختمان با حفظ فضای داخلی نسبتاً خنک در تابستان و گرم نگه داشتن فضای داخلی در طول زمستان اشاره دارد. همچنین می توانید با پوشاندن آن با اکسیدهای فلزی، یک شیشه کم E از شیشه فلوت طراحی کنید. در پنجره سازان ما دارای شیشه های با کارایی بالا برای کاهش هزینه های انرژی برای خانه و دفاتر شما و حفظ محیط زیست هستیم. شیشه فلوت شفاف 100% قابل بازیافت و غیر سمی است تا اطمینان حاصل شود که ردپای کربنی باقی نمی‌ماند. همچنین برای حفظ محیط زیست بدون مس و سرب طراحی شده است.

انبوهی از گزینه ها

به عنوان مبتکر تمام محصولات شیشه ای، شیشه فلوت را می توان برای ایجاد طیف گسترده ای از محصولات شیشه ای متنوع کرد. می‌توان آن را با ضخامت، سایه‌ها و اندازه‌های مختلف طراحی کرد تا با تعداد بی‌شماری از نیازهای معماری و مصرف‌کننده مطابقت داشته باشد. چندین تکنیک پردازش مانند عایق کاری، لعاب، لمینیت، سختی حرارتی، چاپ سیلک، سندبلاست، خمش، و اسید اچ و بسیاری دیگر را می توان به راحتی بر روی شیشه فلوت شفاف انجام داد تا به ظاهر دلخواه برسید.

قیمت شیشه فلوت

کاربردهای شیشه فلوت

از مسکن خانگی گرفته تا مصارف تجاری، شیشه فلوت یک کالای همه کاره است که اهداف زیادی را انجام می دهد. اکنون که از مزایای متعدد نصب این شیشه  مطلع شدیم، بیایید نگاهی به برخی از روش های خلاقانه ای بیندازیم که می توانید از شیشه فلوت در فضاهای مسکونی و تجاری خود استفاده کنید.  شیشه الکتروکرومیک نیز نسل جدیدی از شیشه می باشد.

به عنوان نمایش دهنده

به دلیل شفافیت شفاف، شیشه فلوت به عنوان گزینه ای ایده آل برای نمایش اقلام عمل می کند. آن ها را می توان برای ویترین های نمایشگاه، ویترین مغازه ها و میزهای خرده فروشی برای محافظت از اقلام با ارزش مانند ساعت های گران قیمت، جواهرات و غیره استفاده کرد و در عین حال زیبایی محصولات منحصر به فرد را بدون زحمت به نمایش گذاشت. این شیشه شفاف درخشندگی درخشانی را با پوششی شفاف ارائه می دهد تا با درخشندگی خود جذابیت زیبایی فضاهای شما را افزایش دهد.

نماها

هیچ چیز مرفه تر و پیچیده تر از دیدن آسمان خراش های سر به فلک کشیده و درخشان که از شیشه ساخته شده اند وجود ندارد و چه انتخابی بهتر از شیشه های فلوت که با لعاب پردازش شده اند تا ساختاری بی نقص را ایجاد کنند که به همان اندازه زیبایی شناسانه و کاربردی است؟ لعاب شیشه را محکم‌تر می‌کند و کارایی آن را افزایش می‌دهد، در حالی که خود شیشه فلوت با شفافیت فوق‌العاده خود جذابیت و زیبایی بی‌نظیری را ارائه می‌کند.

پانل های دیواری

چه برای ایجاد پارتیشن در خانه شما باشد و چه برای کابین شخصی شما در دفتر، پانل های دیواری راهی عالی برای زیباتر کردن دکوراسیون و افزایش جذابیت بصری فضاهای شما هستند. پانل‌های دیواری با شیشه‌های فلوت رنگی می‌توانند رنگ‌های بسیار مورد نیاز را به فضای شما بیافزایند و جان تازه‌ای به اتاق ببخشند. بسته به ترجیح شما، گزینه های قابل تنظیم برای شیشه های فلوت رنگی، مانند شیشه های لاکوبل و مات را ارائه می شود تا به شما در ایجاد فضاهای سرگرم کننده و پر جنب و جوش کمک کند.

تفاوت شیشه فلوت و شیشه ساده
شیشه ساده
  • از موادی چون سیلیس، پودر سنگ، فسیل پتاسیم، خاکستر سودا، نمک با مواد خام دیگر به نسبت‌های معین ترکیب می شود.
  • در کوره ذوب در درجه حرارت بالا به روش عمودی کردن و صاف کردن تخت تولید می‌شود.
  • از ضخامت 2-6 میلی‌متری تولید می‌شود.
  • شیشه ساده شفافیت زیادی ندارد و شکننده است و تحت تأثیر باران تغییر رنگ داده و کیفیت شکل ظاهری خود را از دست می‌دهد.
شیشه فلوت
  • از موادی چون ماسه‌های دریایی، پودر ماسه‌سنگ کوارتز، خاکستر سودا، دولومیت و… استفاده می‌شود.
  • هر کدام از مواد به نسبت‌های خاص در کوره با دمای بسیار بالا ذوب می‌شود تا مایع شیشه تشکیل و بعد از شناور شدن و مشخص شدن ضخامت و
  • یکنواخت شدن ضخامت و بعد از سخت شدن، سرد می‌شود.
  • سطح شیشه فلوت بسیار صاف است و با قطر 2 -20 میلی متر تولید می‌شود.
  • شیشه فلوت دو طرف شیشه صاف و یکنواخت است بدون موج و پستی بلندی است و چشم انداز زیبایی به وجود می‌آورد.
قیمت شیشه فلوت

قیمت شیشه ساده به عواملی مانند کیفیت شیشه و ضخامت آن نیز وابسته است.قیمت شیشه فلوت به ابعاد استاندارد نیز مرتبط می شود. به این معنا که اگر شیشه از حالت استاندارد خود خارج شود به تبع قیمت این شیشه نیز افزایش پیدا می کند. قیمت شیشه فلوت نسبت به قیمت شیشه رفلکس پایین تر می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع