شیشه الکتروکرومیک

شیشه الکتروکرومیک

حدود یک سوم انرژی یک ساختمان از طریق پنجره‌ها هدر می‌رود. به همین دلیل تلاش برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها بر روی پنجره‌ها متمرکز شده‌ است. مطالعات زیادی برای یافتن روش‌های ذخیره انرژی صورت گرفته و نیاز به ذخیره انرژی باعث شده تا انواع جدیدی از پنجره‌های شیشه‌ای در ساختمان‌ها و همچنین در دیوارهای سالن کنفرانس در اداره‌ها به‌کار برده شود. این تکنولوژی کاربردهای فراوانی دارد. به عنوان مثال شیشه‌ای را تصور کنید که قابلیت تغییر از حالت شفاف به حالت کدر، توسط یک کلید را داشته باشد که بسیار کارآمد و جذاب است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با شیشه الکتروکرومیک که یکی از انواع شیشه پنجره دوجداره می باشد آشنا کنیم تا بتوانید بهترین تصمیم را برای داشتن یک خانه هوشمند بگیرید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شیشه الکتروکرومیک

شیشه الکتروکرومیک چیست؟

پنجره هایی با شیشه ی هوشمند به عنوان پنجره های الکتروکرومیک نیز شناخته می شوند. این پنجره ها از شیشه الکتروکرومیک استفاده می کنند که به طور خودکار از روشن به تاریکی در هنگام قرار گرفتن در معرض جریان الکتریکی منتقل می شود. از آن جایی که خورشید به طور طبیعی حاوی الکتریسیته است، این بدان معناست که پنجره ها به نور مستقیم خورشید واکنش نشان می دهند. برخی از پنجره‌های هوشمند با روشن‌تر شدن خورشید بدون دخالت انسان، رنگ خود را تغییر می‌دهند. سایر موارد را می توان از طریق یک سوئیچ یا کنترل از راه دور کنترل کرد.

برخی از گزینه های پیشرفته حتی به شما امکان می دهند آن ها را از طریق تلفن هوشمند خود کنترل کنید. برخی از شیشه های الکتروکرومیک رنگ های مختلفی دارند، مانند سبز یا آبی. گزینه‌های جدید شامل پنجره‌هایی است که وقتی با بار الکتریکی مواجه می‌شوند، مات می‌شوند. اگر میخواهید امنیت پنجره خود را بالا ببرید می توانید از شیشه سکوریت در پنجره خود استفاده نمایید.

شیشه الکتروکرومیک در پنجره های هوشمند مزایای زیادی هم برای افراد و هم برای مشاغل دارند. در زیر به پنج مورد از مهم‌ترین مزایایی که کاربران می‌توانند انتظار مشاهده آن را داشته باشند، خواهیم پرداخت.

شیشه الکتروکرومیک هوشمند

مزایای شیشه الکتروکرومیک

1. صرفه جویی در هزینه های انرژی

شیشه الکتروکرومیک میزان تابش مستقیم نور خورشید به خانه یا محل کار شما را کاهش می دهند. گرما را از پنجره های شما منعکس می کند. گرمای کمتری که وارد خانه شما می شود به این معنی است که کولر گازی شما برای حفظ دمای راحت باید کمتر کار کند.وقتی کولر گازی شما کمتر کار می کند، به معنای کاهش هزینه های انرژی برای شماست. پس انداز بر اساس عوامل متعددی متفاوت خواهد بود، اما در طول زمان این کاهش هزینه ها می تواند بسیار موثر باشد.

2. افزایش حریم خصوصی

با شیشه الکتروکرومیک هنگامی که پنجره در حالت تاریک قرار می گیرد در آفتاب‌ترین بخش‌های روز، حریم خصوصی بیشتری خواهید داشت. هرچه شیشه تیره‌تر باشد، دیدن پنجره‌های شما برای افرادی که از کنار آن رد می‌شوند سخت‌تر است.

3. دماهای راحت را حفظ کنید

در گرم‌ترین بخش‌های روز، کولر گازی شما برای حفظ دمای راحت‌تر کار می‌کند. نور خورشید وارد پنجره ها می شود و فضای داخلی خانه شما را گرم می کند. شیشه ها همچنین می توانند اجازه دهند هوای سرد به بیرون نشت کند.پنجره‌های شیشه‌ الکتروکرومیک با جلوگیری از ورود گرما به آن، این مشکل را برطرف می‌کنند. در صورت استفاده از شیشه های هوشمند پنجره، محافظت بیشتری در برابر اتلاف انرژی دریافت خواهید کرد.

4. امنیت بهبود یافته

پنجره های شیشه الکتروکرومیک از دو طریق به بهبود امنیت در خانه یا محل کار شما کمک می کنند. واضح ترین راه این است که نگاه کردن به داخل را دشوارتر کنید. ناتوانی در دیدن فضای داخلی ساختمان اغلب یک عامل بازدارنده است. اگر از شیشه الکتروکرومیک استفاده کنید، یک مزیت امنیت در پنجره upvc در حالت دوم نیز دریافت می کنید. شکستن شیشه کمی سخت تر خواهد بود. همچنین اگر این اتفاق بیفتد قطعات کوچک کمتری وجود خواهد داشت.

5. استفاده و نگهداری آسان

با شیشه الکتروکرومیک، لازم نیست نگران کشیدن پرده باشید. با فشار دادن یک دکمه، می توانید تمام حریم خصوصی یا نور طبیعی مورد نیاز خود را دریافت کنید. همچنین، از آن جایی که نیازی به پرده نیست، لازم نیست نگران زحمت و هزینه تمیز کردن و تعویض آن ها نیز باشید. به زبان ساده، با شیشه الکتروکرومیک، تمیز کردن و تعمیر و نگهداری بسیار کمتری انجام می شود.

6. اشعه ماوراء بنفش را مسدود می کند

اشعه ماوراء بنفش در حد اعتدال در واقع می تواند خوب باشد. اگرچه مصرف بیش از حد آن می تواند هم برای سلامتی و هم برای اموال شما مضر باشد. نصب پنجره‌های هوشمند از اشعه‌های مضر UV که مبلمان شما را سفید می‌کند و به شما آسیب می‌رساند، جلوگیری می‌کند و در عین حال به شما امکان می‌دهد از نور طبیعی درخشان در ساختمان خود لذت ببرید. شما می توانید بدون توجه به این که پنجره هوشمند در حالت شفاف یا نیمه شفاف است از مزایای مسدود کردن UV یک پنجره هوشمند الکتروکرومیک لذت ببرید.

7. دوام بالا

شیشه الکتروکرومیک برای دوام ساخته شده است که به این معنی است که می توانید چندین دهه بدون هیچ نگرانی از آن لذت ببرید. همچنین از آن جایی که پنجره فاقد قطعات متحرک است، احتمال شکستگی یا فرسودگی قطعات کمتر است.
اگر به یک دلیل دیگر نیاز دارید که چرا پنجره‌های هوشمند سرمایه‌گذاری عالی دارند، این است که ظاهر خوبی دارند. آن ها زیبایی شناسی مدرن تری به ساختمان شما می دهند که بسیار رضایت بخش است.
تنها نقطه ضعف شیشه های هوشمند این است که در حال حاضر هنوز بسیار گران هستند، به خصوص اگر برای یک پروژه بزرگ بخواهید از آن استفاده کنید.

شیشه الکتروکرومیک چیست

شیشه الکتروکرومیک از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

شیشه الکتروکرومیک از پنج لایه پوشش شامل: دو لایه هادی شفاف (TC)، یک لایه الکتروکرومیک (EC) که بین دو لایه TC قرار گرفته است ، هادی یون (IC)؛ و الکترود شمارنده (CE)تشکیل شده است.

روی صفحه‌های شیشه‌ای بالا و پایین، لایه‌های رسانای شفاف، معمولاً از اکسید قلع ایندیم (ITO) وجود دارد که کل ساختار را به چیزی شبیه به باتری تبدیل می‌کند، جایی که ITO الکترودها را تشکیل می‌دهد. در مرکز سازه، لایه الکتروکرومیک و لایه الکترولیتی قرار دارند که مسئول تغییر در انتقال هستند.

کاربرد شیشه الکتروکرومیک

از شیشه الکتروکرومیک در چه مکان هایی استفاده می شود

 • دفتر بزرگ مرکز اعزام فرماندهی و کنترل
 • اتاق جلسه
 • اتاق مذاکره
 • اتاق‌های ویژه بیمارستان
 • اتاق عمل
 • توالت ویلایی
 • اتاق دوش
 • صفحه نمایش
 • کلانتری، دادگاه
 • زندان ها
 • جواهر فروشی ها
 • موزه ها
قیمت شیشه الکتروکرومیک

شیشه الکتروکرومیک چگونه رنگ خود را تغییر می دهد؟

تغییر رنگ همچنین می تواند در طول روز با حرکت خورشید رخ دهد. بستگی به سیستم اتوماتیک شیشه دارد. این درخشندگی را می توان بین 2 تا 20 درصد کاهش داد. به عبارت دیگر، شیشه شما به تنهایی کار می کند تا محیط شما همیشه روشنایی راحت داشته باشد…

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شیشه الکتروکرومیک و همچنین شیشه رفلکس با کارشناسان ما در پنجره سازان تماس بگیرید تا آن ها شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع