اسپانیولت پنجره

به اسپانیولت در اصطلاح قفل درب نیز می گویند. در واقع می توان گفت یکی از مهم ترین اجزای پنجره دوجداره یراق اسپانیولت است. کیفیت اسپانیولت پنجره دوجداره UPVC به نوع آلیاژ استفاده شده در آن بستگی دارد. اگر آلیاژ استفاده شده در این یراق از کیفیت مطلوبی بهره مند نباشد باعث می شود فشار بیشتری بر روی دستگیره های پنجره وارد شود و در نتیجه باعث از کار افتادن دستگیره می شود. این یراق تاثیر بسزایی در کیفیت درب و پنجره دوجداره دارد. یراق اسپانیولت در بازار با برندهای مختلفی از جمله ترکیه و آلمان عرضه می شود. اسپانیولت نیز در کشور خودمان هم تولید می شود و می توان گفت برند ویناک که یراق آلات پنجره تولید می کند اسپانیولت بسیار با کیفیتی به بازار ارائه می کند. معمولا اسپانیولت در کنار دستگیره ها و لولا ها جز مهمترین قسمت یراق آلات می شود.

یک پنجره از چند قسمت اصلی تشکیل شده است که شامل : پروفیل یو پی وی سی و آلومینیوم ( نرمال و ترمال بریک ) ، شیشه ( تک جداره ، دوجداره و سه جداره ) ، مونتاژ ، نصب ، گالوانیزه ، چسب و مهمترین قسمت که تاثیر بسیار زیادی در طول عمر پنجره دارد یراق آلات آن پنجره می باشد . یراق آلات به تمامی قطعاتی که باعث باز یا بسته شدن پنجره می شود یراق آلات می گویند . یکی از اصلی ترین قسمت های یراق آلات می توان به اسپانیولت پنجره دوجداره دانست . سعی کنید هنگام خرید درب و پنجره دوجداره به نوع و برند یراق آلات توجه ویژه ای داشته باشید . اگر یراق آلات نامناسب تهیه کنید خیلی زود دچار مشکل می شوید و ممکن است هر ماه نیاز به رگلاژ پنجره دوجداره داشته باشید.

اسپانیولت پنجره

یراق اسپانیولت چیست ؟

همان طور که گفته شد اسپانیولت نوعی یراق است که در پنجره UPVC با چند زبانه کوچک که در امتداد طولی پروفیل، لنگه را به چهارچوب قفل می کند و با درگیر شدن به کیپر لنگه پنجره به صورت محکم به چارچوب می چسبد. این جفت شدن درب به پنجره به کمک اسپانیولت پنجره UPVC باعث می شود پنجره از ضریب عایق بیشتری برخوردار باشد.

هنگامی که شما پنجره را باز می کنید می توانید متوجه یراق اسپانیولت در پنجره شوید زیرا سیستم قفل از بالا تا پایین لنگه درب را در برگرفته است، به این قسمت از پنجره در اصطلاح فنی اسپانیولت گفته می شود این قسمت شامل قفل، زاماک، دستگیره ، توپی و هر بخشی که باعث باز و بسته شدن پنجره می شود است.اگر پنجره دوجداره شما دچار مشکل شود و نیاز به تعمیر و رگلاژ داشته باشد اسپانیولت بخشی است که حتما باید بررسی شود. زیرا کارایی اصلی یک پنجره به این یراق وابسته است به همین دلیل این یراق به شاه کلید یراق آلات پنجره دوجداره UPVC معروف است.

یراق اسپانیولت پنجره

دسته بندی اسپانیولت پنجره دوجداره UPVC

اسپانیولیت پنجره ها به چندین دسته تقسیم بندی می شوند که عموما شامل اسپانیولیت پنجره های کشویی، لولایی ، فولکسی و یا .. تقسیم می شوند . که هر کدام از تنوع مختلفی بر خوردارند. اما اصلی ترین آن ها در گذشته دو سری یراق و با آکس های مختلف عرضه می شد. که این یراق ها بسته به پروفیل مصرفی به آکس 9 و آکس 13 تقسیم می شدند . اما امروزه در ایران با توجه به تغییرات آکس 13 عمومیت پیدا کرده و بیشترین کاربرد را دارند.توجه داشته باشید یکی قیمت اسپانیولت پنجره دوجداره در قیمت پنجره دوجداره به صورت کلی موثر و چشمگیر می باشد.

قیمت اسپانیولت پنجره دوجداره

تعویض اسپانیولت

یکی از کارهای تخصصی که در حوزه پنجره دوجداره UPVC انجام می شود تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره UPVC است در واقع کلیدی ترین بخش پنجره در اصل مکانیزم قفل آن است.
تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره UPVC دارای یکسری نکات مهمی است که در این بحث نمی گنجد و لازم است یک محتوای جدا در این باره آماده کنیم تا در صورت رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره دچار مشکل نشوید. ابتدا باید بررسی کنیم که چه عواملی باعث خرابی اسپانیولت پنجره دوجداره UPVC شده است و چگونه می توان فهمید که آیا پنجره نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

دلایل خرابی اسپانیولت پنجره دوجداره UPVC

در این باره اگر بخواهیم به صورت فنی صحبت کنیم تنها چیزی که باعث خرابی اسپانیولت پنجره دوجداره UPVC می شود جنس و نحوه استفاده از این یراق است اما اگر بخواهیم منطقی درباره علت خرابی اسپانیولت پنجره دوجداره UPVC بگوییم می توانیم به عوامل متعددی اشاره کنیم این عوامل می توانند شامل : عدم رگلاژ پنجره که بیشتر مواقع در شیشه اتفاق می افتد و باعث بار اضافه در زاماک می شود و نگهداری توپی را دچار اخلال می کند و موجب شکستگی می گردد.توجه داشته باشید که نحوه باز و بسته شدن پنجره در عمر اسپانیولت پنجره Upvc نقش مهمی دارد.

اگر مونتاژ یراق آلات بر روی پنجره دوجداره شما به صورت اصولی انجام نشود باعث می شود در مدت زمان کوتاهی پنجره شما از کار بیوفتد و شما را متحمل هزینه های تعویض می کند. همچنین در صورتی که پنجره دوجداره شما به درستی نصب نشود ضعف لولاها کل سیستم قفل را از بین می برد و علاوه بر نیاز به تعویض اسپانیولت ، لولا ها شکسته و رگلاژ را مختل می کند.

یراق اسپانیولت

نحوه تشخیص خرابی اسپانیولت

برای اینکه تشخیص دهید اسپانیولت پنجره شما خراب است باید دسگیره پنجره را به سمت بالا بکشید اگر سیستم قفل درب پنجره شما به خوبی عمل کرد و هیچ درزی در بین فریم و لنگه ایجاد نشد و در هنگام باز و بسته کردن پنجره و همچنین چرخاندن دستگیره برای باز کردن آن متوجه هیچ گونه مشکل یا گیری نشدید در این صورت می توان گفت اسپانیولت پنجره شما سالم است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد اما اگر در هنگام این کار مشکلی احساس کردید بهتر است سریع تر به یک متخصص درب و پنجره UPVC مراجعه کنید که برای تعویض یا تعمیر آن اقدام کند. توجه داشته باشید در صورت استفاده صحیح از پنجره دوجداره می تواند عمر اسپانیولت پنجره Upvc شما را افزایش دهد.

هنگام خرید منزل بهتر است به پنجره های UPVC آن نگاهی بیندازید تا از وجود فریم آهنی در چهارچوب پنجره اطمینان حاصل کنید، زیرا مهم ترین عامل در بیشتر خرابی های پنجره دوجداره یو پی وی سی نبود فریم و نداشتن استحکام پنجره دوجداره UPVC است پس خوب دقت و بررسی کنید زیرا قیمت یراق آلات درجه بالا است.

البته باید بگوییم که اگر سیستم قفل و پنجره از کیفیت لازم برخوردار باشد شما دچار مشکل نخواهید شد پس سعی کنید از چرخاندن بیش از حد دستگیره برای قفل کردن و همین طور باز و بسته کردت همراه با خشونت و فشار بپرهیزید زیرا علاوه بر این که ممکن است شیشه شما بشکند اسپانیولت و کل پنجره نیز دچار مشکل می شود.

نحوه نگهداری و طول عمر اسپانیولت پنجره دوجداره UPVC

برای این که پنجره ای با طول عمر بیشتر داشته باشید بهتر است نکاتی را رعایت کنید تا دچار هزینه های اضافه نشوید.بهتر است برای باز و بسته کردن پنجره هیچ گونه فشاری مضاعفی به پنجره و دستگیره آن وارد نکنید اما اگر احساس کردید پنجره از رگلاژ خارج شده بهتر است به سرعت برای تعمیر آن اقدام کنید تا مجبور به هزینه تعویض نشوید.

یراق اسپاینولت چیست

اسپانیولیت پنجره دوجداره UPVC و نحوه بازشویی پنجره

اسپانیولیت باید به گونه ای عمل کند که در هنگام بازشو پنجره به راست و یا چپ زبانه پنجره خیلی راحت و با استفاده از یک ضامن آزاد شود و به سادگی بچرخد. طراحی ضامن تعبیه شده برای پنجره، باید طوری باشد که زبانه در زمان فشار نتواند از محل خود جابجا شده و خارج گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع