پنجره ارسی

آیا تا به حال واژه ارسی را شنیده ؟ چقدر با این واژه آشنایی دارید؟ اصلا پنجره ارسی یعنی چی؟ همه این ها سوالاتی است که ما می خواهیم در این مقاله درباره آن صحبت کنیم تا شما بیشتر با این پنجره زیبا و بی نظیر آشنا شوید.

در واقع می توان گفت ارسی ها نوعی پنجره سنتی هستند که در معماری ایرانی جایگاه ویژه ای دارند. وجود پنجره ارسی در خانه های قدیم بسیار مرسوم بوده است شما می توانید پنجره های ارسی را در خانه های تاریخی اصفهان، یزد و کاشان ببینید و همواره از این پنجره زیبا لذت ببرید. ساخت پنجره ارسی ضمن این که یک هنر است مهارت نیز محسوب می شود زیرا این پنجره ویژگی های خاصی دارد که ما در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پنجره ارسی

پنجره ارسی چیست؟

باید در ابتدا قبل از هر چیزی بگوییم وقتی صحبت از پنجره ارسی می شود در واقع در مورد یکی از عناصر معماری ایرانی با شما صحبت می کنیم که قدمت دیرینه ای در کشور عزیزمان ایران دارد. پنجره ارسی پنجره ای مشبک است که هنگام تابش نور خورشید تلفیقی از رنگ های سبز، قرمز، آبی و زرد بر روی فرش و موکت با نقش های مختلف به زیبایی دیده خواهد شد. پنجره ای چشم نواز که قطعا اگر به سبک سنتی و ایرانی علاقه داشته باشید دوست دارید از این پنحره در ساختمان خود بهره ببرید.

اگر بخواهیم درباره تاریخچه و قدمت پنجره ارسی صحبت کنیم باید بگوییم ارسی سازی و وجود در و پنجره ارسی در سرزمین ایران از دوره صفویه شروع و رواج پیدا کرده و با گذشت زمان با پیشرفت هایی در زمینه هنر در دوره قاچار به تکامل خود رسید و تا به امروز این هنر ادامه پیدا کرد و شما می توانید آن ها را در معماری معاصر و جدید پیدا کنید.

در گذشته این پنجره های زیبا تلفیقی از چوب و شیشه بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی در صنعت درب و پنجره شما می توانید پنجره ارسی را به صورت کاملا عایق در منزل خود داشته باشید و زیبایی آن لذت ببرید.

در صورت تمایل جهت مطالعه عوامل موثر در قیمت پنجره دوجداره کلیک کنید.

پنجره دوجداره ارسی

ساخت پنجره ارسی با پروفیل UPVC

اما ما در این مقاله با شما هستیم که بگوییم پنجره ارسی تنها به دوران تاریخی و گذشته باز نمی گردد شما اکنون با پیشرفت هایی که درب و پنجره یو پی سی داشته است می توانید داشتن پنجره ارسی را به صورت کاملا عایق و با شیشه دوجداره تجربه کنید و معماری ایرانی و سنتی را در ساختمان خود زنده نگهدارید.

همان طور که می دانید پنجره های دوجداره UPVC  از نظر گرما،سرما و گرد و غبار عایق خوبی را به شما ارائه می دهند و شما می توانید از پنجره ارسی در مکان هایی با بافت سنتی مثل بناهای قدیمی، رستوران های سنتی، ساختمان هایی با طرح و معماری ایرانی و در بسیاری از ساختمان های مسکونی بهره مند شوید.

پنجره ارسی ساخته شده با چوب می تواند برای شما هزینه زیادی در بر داشته باشد و علاوه بر این عایق مناسبی نیز به شما ارائه ندهد و در گذشت زمان دچار آسیب و پوسیدگی شود اما هنگامی که شما پنجره ارسی ساختمان خود را با پروفیل یو پی وی سی و شیشه دوجداره سفارش می دهید علاوه بر داشتن همان زیبایی قدیمی در کاهش هزینه های انرژی و قیمت خرید کمک بسزایی به اقتصاد خانواده خود می کنید و در واقع می توانید یک پنجره کاملا عایق با قیمت خرید مناسب تر نسبت به چوب داشته باشید.

پنجره ارسی چیست

انواع نقش های به کار رفته در پنجره ارسی

پنجره ارسی دارای نقوش بسیار زیبا و متنوعی است و شما با هر سلیقه ای می توانید این پنجره های زیبا را با نقش های مختلف سفارش دهید.

نقش اسلیمی پنجره ارسی

نقش اسلیمی به کار رفته در پنجره ارسی از گیاهان موجود در طبیعت الهام گرفته شده اند که شما می توانید آن ها را در نقشه های فرش و نقاشی های مختلف به وفور ببینید.

نقش های گره چینی در پنجره ارسی

این نقش‌ها به صورت نقوش هندسی می‌باشند که از طبیعت، کائنات و گیاهان الهام گرفته شده‌اند و در گوشه‌ها به صورت زاویه دار می‌باشند.

نقش جقه در پنجره ارسی

این طرح نماد درخت سرو می باشد و مظهر آزادی و آزادگی، تواضع و خمیدگی ایرانیان می باشد. به روایتی دیگر نماد در زرتشت مظهرد اهورا مزدا و نشان خورشید و مظهر عظمت می باشد.

نقش چهار پر در پنجره ارسی

و اما این طرح در پنجره ارسی الهام گرفته از برگ های شبدر می باشد که نماد خوشبختی و سعادت است.

چرا پنجره ارسی یو پی وی سی دوجداره سفارش دهیم؟

همان طور که می دانید پنجره دوجداره یو پی وی سی دارای مزایای است. شما با سفارش این پنجره ها می توانید ترکیب فوق العاده و منحصر به فردی را از یو پی وی سی و پنجره ارسی پدید آورید و از مزایای آن نیز بهره بگیرید. از مزایا پنجره ارسی یو پی وی سی دوجداره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهره گیری از عایق صوتی و حرارتی خوب
  • زیبایی فوق العاده چشم گیر در مقابل طول عمر بالا
  • حفظ معماری سنتی و ایرانی اسلامی
  • شیشه های رنگی با رنگ های مختلف و گره کاری های اشکال هندسی
  • قابل استفاده در هر شرایط جغرافیایی و جوی
  • هزینه تولید و کیفیت مناسب تر نسبت به پنجره چوبی ارسی

در صورت تمایل جهت مشاهده لیست قیمت انواع پنجره دوجداره هافمن کلیک کنید.

قیمت پنجره ارسی
دلایل و مزایای استفاده از پنجره ارسی
تامین نور فضای درونی

نور پایه و اساس زندگی ماست. نور درخشان خورشید منبع حیات و باعث تندرستی انسان می باشد. با طراحی ویژه پنجره های ارسی، در فصل زمستان و تابستان نور مناسب نسبت به محیط داخلی اتاق تابیده می شود، نه کم و نه زیاد.عبور نور از میان شیشه های رنگی پنجره و تابش آن بر روی زمین باعث می شود حتی فضاهایی از خانه که مبلمان ندارند نیز زنده و زیبنده به نظر بیاید و نمایی منحصر بفرد و بدیعی ایجاد کند.

ایجاد زیبایی در نمای ساختمان

همان طور که گفته شد پنجره ارسی با انواع شیشه های رنگی و ساده آراسته می شود و می تواند ترکیب های زیبایی را به وجود آورد. این شبکه های هندسی و رنگی با زیبایی هر چه تمام تر می تواند منظره منحصر به فردی را در اتاق ها ایجاد کند. هنگام بسته بودن پنجره های ارسی و تابش نورخورشید به آن ها ، طیف ملایمی از شیشه های رنگی به داخل و کف اتاق انعکاس می دهد که جلوه و حس خاصی را به ساختمان و انسان القا می کند. یکی از انواع درب و پنجره ساختمان که حالت سنتی و زیبایی به ساختمان می بخشد همین مدل می باشد.

روانشناسی رنگ ها

از نظر روانشناسی رنگ ها می توانند تاثیرات متفاوتی بر روی روان انسان ها بگذارند. و بودن هر رنگ در کنار رنگ دیگر می تواند اثر رنگ ها را خنثی و به مقدار مناسی آن را تنظیم و تعدیل کند. بیشتر رنگ‌های استفاده شده در شیشه پنجره ارسی رنگ‌های لاجوردی قرمز، سبز و زرد هستند و هرکدام به تنهایی یک تاثیر روانشناختی مجزایی دارند.

حفظ حریم محرمیت

شبکه ریز پنجره ارسی باعث می شود کسی به سادگی نتواند از بیرون فضای درونی را ببیند و سبب محدودیت دید می شود. همین ویژگی باعث شده از این پنجره ها برای فضاهایی که دید عمومی دارند استفاده شود که فضای درون به راحتی در معرض دید قرار نگیرد و محرمیت حفظ شود.

خواص صوتی

وجود گره های مختلف در اشکال هندسی پنج و شش وجهی طراحی شده اند باعث جابجایی و شکست امواج صوتی می گردند در نتیجه عملکرد بهتری نسبت به شیشه های ساده A از نظر عایق بودن در برابر صوت دارا می باشند.

خاصیت طبی

تنوع رنگ شیشه ها در فضا یک نوع تنوع را ایجاد می کند، چرا که رنگ قرمز اشتها آور، سبز نشاط آور و آبی آرامش بخش می باشد. شما می توانید با توجه به این ویژگی از پنجره ارسی در هتل ها، رستوران ها و سفره خانه ها استفاده کنید.

قیمت پنجره ارسی

قیمت پنجره ارسی نیز مانند دیگر پنجره ها به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله این عوامل می توان به ابعاد پنجره ، تعداد پنجره، نوع شیشه، نوع متریال، برند پروفیل استفاده شده ، یراق آلات مورد استفاده و … اشاره کرد.این نوع پنجره با اینکه مدلی سنتی و قدیمی محسوب می شود ولی در ایران جز جدیدترین پنجره های دوجداره می باشد و طرفداران زیادی داراست.جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت پنجره ارسی می توانید با کارشناسان ما در پنجره سازان تماس بگیرید. ما همواره در کنار شما خواهیم بود تا با استفاده از این سبک پنجره ها در نگهداری فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی کشور عزیزمان کوشا باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع