رگلاژ پنجره

پنجره ها باید چندین عملکرد را به طور همزمان انجام دهند: آن ها باید به راحتی باز و بسته شوند، عایق حرارتی باشند و در برابر عوامل محیطی و آب و هوایی از خانه ما محافظت کنند و در عین حال نمای عالی را ارائه دهند. برای برآورده ساختن تمام این الزامات، بسیار مهم است که پنجره ها به درستی تنظیم شوند.رگلاژ پنجره تاثیر بسیاز زیادی در عوامل فوق خواهد داشت. اگر می خواهید عایق خوبی در پنجره Upvc داشته باشید باید توجه زیادی به راین عمل در سیستم ه Upvc خود داشته باشید.

اگر شما به درستی از پنجره خود استفاده نکنید یا نصاب پنجره، پنجره دوجداره شما را به درستی نصب نکرده باشد پنجره شما از رگلاژ خارج می شود و نیاز است که با این عملیات ه مجدد انجام شود. اما شاید برایتان سوال پیش آید که رگلاژ به چه معناست؟ رگلاژ نبودن پنجره به این معنی است که پنجره شما به راحتی باز و بسته نمی شود و یا لنگه بازشو پنجره به فریم گیر می کند.

اگر پنجره های شما از رگلاژ خارج شوند دیگر نمی توانند مانند گذشته عایق خوبی برای صدا، گرد و خاک ، سرما و گرما باشند ما برای راهنمایی بیشتر شما دوستان عزیز و جلوگیری از آسیب بیشتر به پنجره شما در این مقاله به رگلاژ پرداخته ایم تا شما بتوانید در صورت خارج شدن پنجره خود از رگلاژ به درستی تصمیم بگیرید و دچار مشکلات و آسیب بیشتر به پنجره نشوید.

رگلاژ پنجره

چرا به گلاژ پنجره دوجداره نیاز داریم؟

قبل از پاسخ به این سوال باید به این نکته توجه کنیم که در صورتی که پنجره دوجداره شما کیفیت و استاندارد های لازم را داشته باشد و توسط متخصصین این حوزه به درستی نصب شود نیاز به رگلاژ پنجره به حداقل می رسد پس بهتر است قبل از هر چیزی اگر قصد سفارش پنجره دوجداره و بررسی قیمت پنجره دوجداره ، برای خانه خود را دارید به یک مرکز معتبر مراجعه کنید تا بتوانید پنجره ای با کیفیت و استاندارد دریافت کنید.

اما به طور کلی و بر اثر ضربه و باز و بسته کردن زیاد پنجره ممکن است بعد از حدود یکسال پنجره شما نیاز به رگلاژ داشته باشد تا عملکرد آن ها مانند روز اول شود. البته قابل ذکر است که این مدت زمان نیاز به رگلاژ بستگی به نگهداری شما از پنجره نیز دارد. اما در صورتی که نصب پنجره شما به صورت اصولی صورت نگرفته باشد این مدت زمان کمتر خواهد بود. توجه داشته باشید که اگر پنجره دوجداره شما بعد از گذشت یکسال یا بیشتر نیاز به رگلاژ پیدا کرد به این معنی نیست که پنجره شما ایراد داشته است این امر می تواند با گذشت زمان طولانی طبیعی باشد.رگلاژ پنجره بعد از مدتی می تواند باعث عملکرد بهتر پنجره شما شود.

رگلاژ پنجره Upvc چیست

چه قسمت های از پنجره نیاز به رگلاژ دارد؟

لنگه بازشو درب پنجره

تمامی انواع بازشو پنجره (تک حالته، دو حالته، کشویی و ….) ممکن است بعد از گذشت زمان و استفاده از آن ها به میزان لازم جفت نشوند که در این صورت بهتر است رگلاژ پنجره چک شود.

رگلاژ یراق آلات پنجره

گاهی وقت ها یراق آلات پنجره با زاماک پنجره  که برای کیپ شدن و جفت شدن پنجره می باشد در گیر نمی شود در این صورت پنجره نیاز به رگلاژ پیدا می کند و باید توسط تعمیرکار تعمیر یا تعویض شود.

لولا بازشو پنجره

معمولا در پنجره های تک حالته یا دو حالته از لولاهای تنظیمی استفاده می شود بعد از مدتی این لولا ها نیز جهت عایق بندی بهتر باید چک شود تا پنجره به درستی باز و بسته شود. این لولاها نباید دچار لقی ، صدا و کج بودن باشند زیرا در این صورت عملکرد درستی نخواهند داشت.

شیشه پنجره

در رگلاژ پنجره دوجداره شیشه های نقش اساسی دارند. یکی از اصلی تریناین عملیات دوجداره رگلاژ با شیشه است. یک نصاب متخصص باید بتواند رگلاژ پنجره با شیشه را به درستی انجام دهد زیرا وزن شیشه دوجداره یا پنجره سه جداره باید در تمامی نقاط پنجره به طور صحیح اعمال شود و بررسی شود که جا به جایی و درزی مابین شیشه و فریم وجود نداشته باشد.

مزایا رگلاژ پنجره Upvc چیست؟

شاید شما با گذشت چند سال متوجه تغییر عملکرد درست پنجره خود نشوید و فکر کنید که پنجره شما بدون هیچ تغییری به خوبی کار می کند اما با این تعمیر متوجه خواهید شد که پنجره شما مانند روز اول به درستی کار نمی کرده و نیاز به رگلاژ داشته است زیرااین عملیات  فوایدی دارد که ما در این قسمت از مقاله به آن می پردازیم:

  • عایق بندی بهتر پنجره در برابر گرما و سرما و سر و صدا
  • طول عمر و دوام بیشتر یراق آلات با رگلاژ پنجره و تنظیم شدن
  • جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلودگی ها
  • آسان و روان تر باز و بسته شدن پنجره شما
نحوه رگلاژ پنجره

نحوه رگلاژ پنجره دوجداره

1.  تک حالته

برای رگلاژ این مدل پنجره به یک آلن 4 نیاز داریم. این عمل ه تک حالته به این صورت است که بازشو پنجره باید روی محور افقی و عمودی جا به جا شود.پنجره تک حالته خود به نوع از پنجره لولایی می باشد که این عملیات  تک حالته بسیار مهم می باشد.

ابتدا کاور لولا را با پیچ گوشتی دو سو باید در آورد، اگر بازشو پنجره به فریم پایین پنجره گیر کند با آلن4 می توان آن را داخل شیار هایی که زیر کاور پایین و بالا قرار دارد گذاشته و جهت عقربه های ساعت چرخاند تا بازشو پنجره به بالا کشیده شود و همچنین اگر بالای فریم پنجره گیر کرد آلن را باید برعکس چرخاند تا بازشو پنجره به پایین حرکت کند.
یک نکته مهمی که در مورد رگلاژ پنجره تک حالته وجود دارد این است که برای مناسب شدن حالت این عملیات  باید هم جهت عمودی و افقی را به طور موازی چرخاند.زاماک پنجره نش مهمی در این عملیات دارا است.

2. رگلاژ پنجره دو حالته

تعمیر این نوع از پنجره دوجداره دوحالته دقیقا مانند این عمل تک حالته می باشد که در بالا توضیح کامل داده شده است ولی تعمیر دو حالته از طریق لولای پایین و بالا امکان پذیز می باشد.

همانند پنجره تک حالته کاور لولا پایین را در باید درآورد و با آلن4 آن را داخل شیار های شش ضلعی که روی یراق آلات می باشد قرار داد. پیچ اول که بصورت عمودی وجود دارد برای حرکت لنگه بصورت بالا و پایین می باشد و پیچ دوم برای حرکت چپ و راست لنگه می باشد.

رگلاژ پنجره دوجداره
این عملیات  به چه عواملی بستگی دارد؟

1. نوع پنجره ای که قرار است رگلاژ شود
2. تخصص و مهارت کامل تعمیر کار
3. ابعاد پنجره

در آخر باید بگوییم این عملیات باید توسط افراد حرفه ای که در این زمینه فعالیت می کنند انجام شود تا پنجره عملکرد بهینه خود را داشته باشد. این نکته را نیز باید یاد آوری کنیم که این عمل دوجداره UPVC تخصصی تر از پنجره های معمولی است و حتما باید توسط متخصصین این کار انجام شود. زیرا در صورتی که این کار توسط نیروهای آموزش دیده انجام نشود ممکن است دچار خرابی بیشتر پنجره شود و باعث اتلاف انرژی در پنجره شما شود و در نهایت هزینه بیشتری را برای شما ایجاد کند.

هزینه این عملیات چقدر است ؟

در مورد هزینه های رگلاژ پنجره پارامترهای زیادی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به نوع و جنس پروفیل در پنجره، مدل پنجره به علاوه دستمزد تعمیرکار و هزینه ایاب و ذهابی که بنا به شرایط متحمل می شود بستگی دارد. در کل باید گفت این تعمیر  دوجداره کاری سخت و دقیق است که حتما باید توسط نیروی آموزش دیده و ماهر انجام شود.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع