پروفیل UPVC

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در صنعت ساخت و ساز کار می کنید حتما نام UPVC را شنیده اید زیرا پروفیل UPVC در این صنعت بسیار محبوب و شناخته شده است. بسیاری از پیمانکاران و مهندسان که به ساخت و ساز می پردازند با انواع پروفیل UPVC آشنایی دارند. کاربرد پروفیل UPVC در ساخت درب و پنجره Upvc است که امروزه به دلیل مزایایی که دارد محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

یک پنجره دوجداره از 6 قسمت اصلی تشکیل شده است که شامل پروفیل ( یو پی وی سی و یا آلومینیوم نرمال و ترمال بریک ) یراق آلات ، جداره شیشه ، مونتاژ ، گالوانیزه و نصب می باشد. مهمترین قسمت یک پنجره دوجداره پروفیل آن می باشد . در حال حاظر پر فروش ترین و بهترین پروفیل پنجره یو پی وی سی است و بعد از آن آلومینیوم و در رده آخر آهن می باشد . اگر به دنبال عایق قوی هستید که سرما و گرما و صوت را انتقال ندهد این پروفیل بهترین گزینه برای شما می باشد که قیمت مناسب تری نیز دارا می باشد.

پنجره های یو پی وی سی گزینه ای مقرون به صرفه، بادوام و از نظر حرارتی کارآمد برای خانه شما هستند. هنگامی که ما شروع به کشف مزایای یو پی وی سی می کنیم، درک این که چرا یکی از رایج ترین مواد مورد استفاده برای پنجره ها در خانه ها در سراسر ایران است، دشوار نیست. ارزش درک این را دارد که نوآوری های مدرن یو پی وی سی چگونه کار می کنند و چگونه مزایای بسیاری را برای صاحبان خانه ارائه می دهند. اگر شما نیز دوست دارید با کاربرد پروفیل UPVC و انواع آن آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پروفیل Upvc

پروفیل یو پی وی سی چیست؟

UPVC مخفف پلی وینیل کلرید غیرپلاستیک شده است این پروفیل زندگی خود را به عنوان پودر پلاستیک آغاز می کند. سپس گرم می شود و به یک قالب تزریق می شود تا شکل خود را به عنوان یک نوار از پروفیل پنجره بسیار طولانی UPVC تشکیل دهد. هنگامی که UPVC خنک شد، برش داده می شود و آماده می شود تا به همراه سایر اجزاء در جایی که ما به عنوان پنجره دو یا سه جداره می شناسیم مونتاژ شود. توجه داشته باشید که پروفیل در قیمت پنجره دوجداره بسیار موثر می باشد.

پنجره های یو پی وی سی چگونه کار می کنند؟

قاب های UPVC برای واحدهای دو جداره و سه جداره با تشکیل از چندین محفظه هوا در داخل قاب کار می کنند. استفاده از این محفظه های متعدد اجازه می دهد تا گرمای بیشتری در داخل قاب محبوس شود و در نتیجه راندمان حرارتی خانه شما بهبود یابد. راندمان حرارتی توصیف می کند که یک ماده خاص چقدر به عنوان عایق حرارتی موثر است و با انرژی بر حسب وات (W) از دست رفته در هر متر مربع از ماده (m2) اندازه گیری می شود. این یک U-Value را برای ما فراهم می کند.

هرچه مقدار U کمتر باشد، بهتر است، زیرا این بدان معناست که گرمای کمتری از قاب پنجره شما عبور می کند. این به کاهش هزینه های انرژی کمک می کند زیرا باید هزینه کمتری برای گرم کردن خانه خود بپردازید. یکی از مواردی که در پروفیل مطرح می باشد تغییر رنگ پروفیلUpvc می باشد که در صورت تهیه پروفیل مرغوب این مشکل را نخواهید داشت.

قطر پروفیل upvc

انواع پروفیل UPVC

انواع پروفیل UPVC با توجه به نوع استفاده و محل کاربردی که دارند به انواع و اقسام مختلفی تقسیم می شوند. بنابراین می توان گفت پروفیل ها کاربردهای مختلف و متنوعی دارند. برای این که پروفیل متناسب با کار خود را انتخاب کنیم باید با انواع پروفیل UPVC آشنا شویم تا بتوانیم کارایی و کاربرد پروفیل UPVC را تشخیص دهیم. توجه داشته باشید که کندن برچسب پروفیل بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

1. پروفیل فریم

یکی از شایع ترین و رایج ترین پروفیل هایی که در ساخت درب و پنجره های دوجداره یو پی وی سی مورد استفاده قرار می گیرد پروفیل فریم نام دارد. از این پروفیل به عنوان قاب دور استفاده می کنند. این پروفیل از لحاظ ابعادی داری سطح مقطع 6 سانتی متر و 7 سانتی متر می باشد. اما سطح مقطع 5 و 8 سانتی متری نیز توسط شرکت ها فعال در حوزه درب و پنجره UPVC عرضه می شود که نسبت به موارد قبلی کاربرد بسیار کمتری دارند. پروفیل فریم نه تنها بر اساس ابعاد و اندازه با یکدیگر فرق می کنند بلکه از نظر نوع کارایی نیز با یکدیگر فرق دارند. پروفیل پنجره UPVC از لحاظ کارایی نیز به سری کشویی، سری بازسازی و سری نوسازی تقسیم بندی می شود.

پروفیل یو پی وی سی

2. پروفیل میانی یا مولیون

یکی دیگر از انواع پروفیل UPVC که در پنجره های یو پی وی سی استفاده می شود پروفیل مولیون است. سطح برش این پروفیل به صورت T است که به عنوان تقسیم کننده پنجره به صورت افقی یا عمودی استفاده می شود. در کشور ما پروفیل میانی تولید داخل و خارج وجود دارد. پروفیل مولیون یا میانی را می توان به 4 دسته تقسیم بندی کرد.

پروفیل میانی سری 60 : منظور از سری 60 در پروفیل میانی کف پروفیل است که 60 میلی متر یا معادل 6 سانتی متر می باشد. این پروفیل در کنار مجموعه پروفیل های 6 سانتی متر مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل سری 60 برای ساخت پنجره دوجداره کاربرد دارد.
پروفیل میانی سری 70 : در پروفیل های 70 نیز کف پروفیل 70 میلی متر یا همان 7 سانتی متر است. این پروفیل برای ساخت پنجره های سه جداره استفاده می شود.

پروفیل میانی متحرک : این پروفیل به لنگه بازشو پیچ می شود و همراه با بازشو حرکت می کند. از پروفیل میانی متحرک که به آن اوهرنگ نیز می گویند در ساخت درب و پنجره های دوجداره فرانسوی استفاده می شود که در آن هر دو لنگه کنار هم باز می شود.
پروفیل میانی کتیبه کشویی : شکل ظاهری این پروفیل با سایر پروفیل های میانی متفاوت است از این پروفیل به عنوان تقسیم کننده افقی در پنجره های کشویی مورد استفاده قرار می گیرد.

پروفیل پی وی سی

3. پروفیل بازشو یا ساش

از دیگر انواع پروفیل UPVC که می توان به آن اشاره کرد پروفیل ساش یا بازشو است. این پروفیل ها به عنوان بازشو در پنجره دوجداره استفاده می شود. شکل استاندارد پروفیل ساش به صورت S شکل است. پروفیل بازشو به سه دسته تقسیم می شود که به بررسی آن می پردازیم. پروفیل بازشو یا سش جز اصلی ترین اجزا پنجره دوجداره می باشد.

پروفیل ساش پنجره : یکی از پر استفاده ترین و پر مصرف ترین نوع پروفیل از انواع پروفیل UPVC پروفیل بازشو پنجره است.

پروفیل ساش درب :پروفیل ساش درب از نظر ابعادی با پروفیل ساش پنجره متفاوت است زیرا پروفیل ساش درب از لحاظ ارتفاعی از پروفیل ساش پنجره بزرگتر است.

پروفیل ساش کشویی : از این پروفیل تنها می توان در پنجره های دوجداره کشویی استفاده کرد.

پروفیل پنل

از دیگر انواع پروفیل UPVC که برای پوشاندن درب و پنجره های یو پی وی سی مورد استفاده قرار می گیرد پروفیل پنل می باشد. این نوع از پروفیل معمولا دارای ارتفاع دیواره داخلی و خارجی 100 میلی متر و همچنین عرض 20 میلی متر می باشند.

زهوار-شیشه-تک-جداره

پروفیل زهواره

پروفیل زهوار پنجره  یکی دیگر از انواع پروفیل UPVC می باشد و همین طور که از نام آن مشخص است عملکرد و کارآیی آن دقیقا مانند زه است. به همین سبب از این پروفیل برای ثابت نگهداشتن شیشه های تک جداره 4 میلی متری در انواع درب و پنجره های یو پی وی سی استفاده می شود. پروفیل های زهواره نیز به دو دسته پروفیل زهواره تک جداره و دوجداره تقسیم می شود. اما در ادامه باید گفت عملکرد و کارآیی آن ها با هم چندان تفاوتی ندارد. از دیگر پروفیل های زهواره باید به پروفیل دکوراتیو اشاره کرد که از آن بیشتر برای نگهداشتن شیشه 20 میلی متری در انواع پنجره های دوجداره استفاده می شود.

پایپ پروفیل

پروفیل لوله و پروفیل اتصالات لوله

از انواع پروفیل UPVC که در درب و پنجره های دوجدار به کار رفته است پروفیل لوله است که به پروفیل آدابتور نیز معروف است. این مدل پروفیل را بیشتر برای دیواره 56 میلی متر به کار می برند. پروفیل لوله به صورت معمول در ساختار پنجره دوجداره زاویه دار کاربرد دارد. به همین دلیل از پروفیل لوله برای ساخت پنجره دوجداره هلالی استفاده می شود.

مشخصات پروفیل UPVC

در این مقاله با کاربرد پروفیل UPVC و انواع آن آشنا شدیم اما باید بدانیم یکی از مهم ترین متریال های که در خرید یک پنجره بسیار حائز اهمیت است پروفیل UPVC به کار رفته در پنجره یو پی وی سی است. در صورتی که پروفیل پنجره شما از کیفیت مناسبی برخودار نباشد مشکلاتی از قبیل تغییر رنگ، شکستگی ، تغییر شکل و … برای شما رخ می دهد.

تغییر رنگ محصول : یکی از مشکلات رایجی که در پنجره های یو پی وی سی نامرغوب به وجود می آید تغییر رنگ پنجره است. که رنگ کاری پروفیل UPVC اصلا کار استاندارد و معقولانه ای نیست.

تغییر شکل پروفیل UPVC : اگر در هنگام تولید پروفیل یو پی وی سی از ورق گالوانیزه در پنجره استفاده نشود پنجره شما دچار تغییر فرم می شود. در این صورت محصول قابلیت ترمیم ندارد.

محدودیت در تعویض یراق آلات : پس از این که شما پنجره را نصب کردید امکان تعویض انواع یراق آلات پنجره به صورت محدود امکان پذیر است. چون محل پیچ برخی از یراق آلات متفاوت است و از طرفی دیگر نصب یراق آلات توسط ماشین آلات و به کمک اتوماسیون صورت می گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع