پروفیل آلومینیوم ترمال بریک چیست ؟

در صنعت امروزی، فلزات بسیاری وجود دارند و هر یک از آن‌ها دارای خواص مکانیکی و ترکیبات شیمیایی ویژه‌ای هستند. فولاد و آلومینیوم به عنوان یکی از محبوب‌ترین انواع فلزات در صنایع مدرن شناخته می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی کاربردها و ویژگی‌های فراوان فلز آلومینیوم بپردازیم. در بازار کنونی، از این فلز اغلب به صورت پروفیل آلومینیوم استفاده می‌شود. جالب است بدانید، که محصولات متنوعی بر پایه این ساختار تولید می‌شود و اغلب در ساخت و ساز سازه‌های ساختمانی و صنعتی کاربرد دارد. در دهه‌های اخیر پروفیل آلومینیوم ترمال بریک به عنوان فلزی محبوب شناخته شده است و جایگاه خاص و ویژه‌ای در بازار دارد و رقابت تنگاتنگی با پروفیل های پنجره Upvc دارا می باشد.

پروفیل آلومینیوم ترمال بریک

پروفیل آلومینیوم ترمال بریک چیست؟

از نظر لغوی، پروفیل به معنای ثابت بودن مقطع در طول مشخصی است. در دنیای فلزات و ساخت و ساز، پروفیل شامل انواع مختلفی می‌باشد. اصلی‌ترین کاربرد پروفیل‌ها برای ساخت درب و پنجره‌های فلزی می‌باشد.
آلومینیوم فلزی نقره‌ای رنگ با جلای فلزی، نرم، سبک و دارای قابلیت شکل‌پذیری زیاد است. از ویژگی‌های مهم آلومینیوم، سبک وزنی و قابلیت عدم زنگ‌زدگی می‌باشد. پروفیل اکستروژن آلومینیوم به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین بخش مصارف آلومینیوم به حساب می آید.توجه داشته باشید که خود پروفیل پنجره با پروفیل آلومینیوم ترمال بریک  به دو دسته کلی نرمال و ترمال دسته بندی می شود ، در رصورت تمایل جهت مطالعه تفاوت پنجره نرمال و ترمال کلیک کنید.

تولید پروفیل آلومینیوم ترمال

برای تولید پروفیل آلومینیوم ترمال بریک ، مواد اولیه که آن را بیلت آلومینیوم می‌نامیم تحت فشار بسیار بالا و با درجه حرارت مناسب قرار می‌دهند و بعد آن را از میان قالب‌های مخصوص حرکت داده و بدین ترتیب ماده اولیه شکل می‌گیرد و به اشکال مورد نظر تبدیل می‌شود و همچنین به دلیل اعمال فرآیند حرارتی و فشار بالا روی فلز آلومینیوم، ماده اولیه کاملاً تغییر شکل پیدا می‌کند و در نهایت پروفیل آلومینیوم تولید می‌شود.

اکسترود به فرایندی گفته می‌شود که در آن آلومینیوم تغییر شکل می‌دهد، بدین صورت که بلوک فلزی (بیلت) نیمه خمیری آلومینیوم درنتیجه فشاری که به آن وارد می‌شود از میان قالبی که سطح مقطعی متفاوت و کوچک‌تر دارد عبور کرده و شکل جدیدی به خود می‌گیرد. تولید اکستروژن به وسیله فشرده شدن غیر مستقیم بدست می‌آید. هنگام تماس بیلت با محفظه قالب انرژی نسبتاً بالایی به کار می‌رود تا این فشرده‌سازی انجام پذیرد. در این روند تماس بیلت با محفظه قالب با چنین فشاری، درصد این که سطح بیلت جدا شود بسیار کم می‌شود.

اکستروژن آلومینیوم یکی از گزینه‌های بااهمیت در روند شکسته شده ساختار ظاهری بلوک فلزی (بیلت) آلومینیم است و دلیل آن تحت فشار قرار گرفتن بیلت است.تولید پروفیل اکستروژن با توجه به نوع آلیاژ آن و فرایند انجام عملیات به ۲ روش سرد و گرم انجام می‌پذیرد. در اکستروژن گرم برای تسهیل روند شکل گیری بیلت پلاستیک از قبل گرم می‌شود. نقش پلی آمید در پنجره ترمال بریک بسیار مهم می باشد.

انواع پروفیل آلومینیوم ترمال

چرا از اکستروژن آلومینیوم استفاده می کنیم؟

آلومینیوم یک ماده جذاب با ویژگی هایی است که باعث می شود هر زمان که وزن کم ، مقاومت در برابر خوردگی ، استحکام ، ظاهر یا هدایت حرارتی یا الکتریکی مهم است مفید باشد. اکستروژن هر مقطع دلخواهی به آن می دهد ، که می تواند مجموعه ای از ویژگی های مفید را در خود جای دهد.نکته دیگر به نفع اکستروژن هزینه است. قالب های اکستروژن بسیار ارزان تر از قالب های قالب گیری یا ریخته گری هستند و می توانند در زمان بسیار کمتری تولید شوند. علاوه بر این ، عملکرد خود این فرآیند نسبتاً ارزان است. پروفیل آلومینیوم ترما بریک مقداری از پروفیل نرمال بالاتر می باشد.

ویژگی های پروفیل آلومینیوم ترمال بریک

از مهم‌ترین ویژگی‌های پروفیل آلومینیوم، شکل پذیر بودن آن است. امروزه این ماده به دلیل داشتن خاصیت انعطاف‌پذیری، جایگزین آهن شده است. وزن سبک و مناسب پروفیل آلومینیوم، یکی دیگر از ویژگی‌های کاربردی آن است. همین ویژگی باعث شده است که از این فلز در صنایع هوایی استفاده‌های فراوانی صورت گیرد.

از زمان ورود پروفیل آلومینیوم به بازار، این فلز همواره جایگاه خود را در دو حوزه ساختمانی و صنعتی حفظ کرده است. ویژگی دیگر پروفیل‌های آلومینیومی، تبادل دما است. این ویژگی یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های پروفیل آلومینیوم با آهن می‌باشد. پنجره‌های آهنی معمولا انرژی بیشتری هدر می‌دهند، اما پنجره‌های آلومینیومی اینطور عمل نمی‌کنند و این موضوع در بهینه‌سازی مصرف انرژی اهمیت بسیار زیادی دارد.

ویژگی مهم دیگر پروفیل آلومینیوم، زیبایی آن است. این فلز به خاطر داشتن رنگ روشن و سفیدش، حس زیبایی و تمیزی بیشتری را به ساکنان ساختمان انتقال می‌دهد. همچنین استحکام و مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل برای استفاده در ساختمان‌های مسکونی و اداری مناسب است.

پروفیل‌های آلومینیومی ترمال بریک ظریف و شکیل هستند و نصب آن‌ها آسان و سریع است. همچنین غیرقابل اشتعال می‌باشند و برای نصب در آشپزخانه‌ها گزینه امن و مناسبی به حساب می‌آیند. روی پنجره‌هایی که از جنس آلومینیوم هستند، می‌توان شیشه دوجداره یا چند جداره نصب کرد و با این کار، کاربری‌شان را به کاربری پنجره UPVC نزدیک کرد.تفاوت پنجره آلومینیوم با Upvc بسیار نمی باشد و هر دو متریال در صورت مونتاژ خوب عالی می باشند.

وزن پروفیل‌های آلومینیومی ترمال نسبت به پنجره‌های یو پی وی سی سبک‌تر است و قابلیت بازیافت دارند. همچنین در طرح و رنگ‌های مختلف، در بازار به فروش می‌رسند.

انواع پروفیل آلومینیوم موجود در بازار کدامند؟

پروفیل آلومینیوم در بازار به سه صورت صنعتی، ساختمانی و اختصاصی (در و پنجره) عرضه می‌شود. دو نوع دیگری که از این پروفیل دربازار می‌توان یافت، فابریک (درجه۱) و نوع تبدیلی (ضایعاتی) است.

نوع صنعتی: سطح کیفی این نوع پروفیل در مقایسه با سایرین پایین‌تر است ولی ویژگی‌های گوناگونی برای استفاده در صنعت دارد. سیستم کابلی کانال، سینک حرارتی، تهویه مطبوع، قفسه‌های کابینت و مبلمان و … از موارد استفاده است.

پروفیل آلومینیومی شیاردار: برای ساخت انواع دستگاه‌ها و وسایل صنعتی، نوار نقاله و خط تولید کارخانه‌ها، میزهای کار و محفظه های سیستم‌های خنک‌کننده استفاده می‌شود.

نوع ساختمانی: پروفیلی با وزن اندک ولی خمش پیچشی بسیار بالا، موارد استفاده آن در قاب صفحات خورشیدی، سازه‌های پلتفرم‌های کاری و… است.

نوع اختصاصی: مورد قابل توجه درباره این نوع سطح مقطعی است که استفاده می‌شود. قاب های درها و پنجره ها و دیوار پرده ای از موارد استفاده می باشد.

تولید پروفیل آلومینیوم ترمال بریک

انواع پروفیل آلومینیوم درب و پنجره

پروفیل آلومینیومی انواع مختلفی دارد نظیر پروفیل آلومینیوم ترمال بریک و نرمال که هر یک از انواع آن برای ساخت قسمتی از قاب، فریم یا بازشوی درب و پنجره‌ها کاربرد دارند. درب و پنجره‌هایی که با پروفیل‌های آلومینیومی تولید می‌شوند، با توجه به نوع پروفیلی که در تولیدشان استفاده می‌شود، متفاوت‌ و سه نوع هستند:

پنجره آلومینیومی ساده

پنجره‌های آلومینیومی ساده در ایران با استفاده از دو نوع پروفیل پرکاربرد ST و کرونت (Coronet) هستند که پنجره‌های آلومینیومی تولید می‌شوند و تفاوت‌شان در هندسه سطح مقطع پروفیل آلومینیوم آن‌ها می‌باشد.قیمت پنجره آلومینیوم تقریبا برابر با یو پی وی سی می باشد.

پنجره آلومینیومی ترمال بریک

بزرگ‌ترین اشکال پنجره‌های آلومینیومی، عایق نبودن آن‌ها نسبت به حرارت است. کارشناسان و تولیدکنندگان در صنعت آلومینیوم، برای رفع این اشکال نوع جدیدی از پروفیل آلومینیومی را با نام ترمال بریک به بازار عرضه کردند. پروفیل‌های ترمال بریک در ساخت درب و پنجره‌ها کاربرد بسیاری دارند.قیمت پنجره ترمال بریک نسبت به آلومنیوم ساده کمی بالاتر می باشد ولی دارای مزایای بیشتری می باشد. توجه داشته باشید که باید برای بالا بردن کیفیت کار خود از بهترین یراق ترک پنجره دوجداره استفاده کنید.

در این نوع پروفیل‌ها، تسمه‌ای از جنس پلی آمید قرار می‌گیرد که تحمل حرارت آن تا 220 درجه سانتی‌گراد است. این پروفیل ترمال بریک همچنین قابلیت تحمل برودت هوا را تا 50 درجه سانتی‌گراد دارد. در این نوع پنجره‌ها، لایه بیرونی چارچوب و لنگه از لایه داخلی آن جدا می‌شود.

همچنین با پرس شدن تسمه پلی‌آمید در بین جداره بیرونی و داخلی چارچوب و لنگه، پروفیل‌های پنجره عایق می‌شود و اتلاف انرژی داخل ساختمان جلوگیری می‌شود. پروفیل‌های ترمال بریک از دو پروفیل بیرونی و داخلی تشکیل و با کمک تسمه‌ها پلی‌آمیدی به یکدیگر متصل شده‌اند. بنابراین قسمت داخلی و خارجی پنجره‌ها می‌تواند در رنگ‌های مختلفی تولید شود.درب و پنجره دوجداره آلومینیومی ترمال بریک می‌توانند خود را با شرایط جوی متفاوت وفق دهند و عایق خوبی ایجاد کنند. همچنین دارای رنگ‌های بسیار زیبا و جذابی هستند.

پنجره چوب آلومینیومی

پنجره چوب آلومینیومی از یک پروفیل ترکیبی تولید می‌شود.لایه داخلی این پنجره از جنس چوب و لایه بیرونی آن از جنس آلومینیوم است. دو طرف این پنجره‌ها با مکانیسم خاصی به هم متصل می‌شوند و زیبایی خاصی به ارمغان می‌آورند. عایق بودن چوب در کنار ظرافت و استحکام آلومینیوم باعث ایجاد پنجره‌های بسیار لوکس و کاربردی می‌شود.قیمت پنجره دوجداره در پروفیل ترمال بریک کمی بالاتر از پنجره چوبی می باشد.

پروفیل ترمال بریک

کاربرد پروفیل آلومینیوم در ساختمان

صنعت ساختمان یکی از بازارهای اصلی پروفیل آلومینیوم است. حدود 20 درصد از کل تولید آلومینیوم جهان در صنعت ساختمان استفاده می شود. کاربرد محصولات معماری جدید مانند پروفیل آلومینیوم رنگی ، صفحات آلومینیومی کامپوزیت ، قاب های در و پنجره و قالب های آلیاژ آلومینیوم نیز سال به سال افزایش یافته است. پروفیل آلومینیوم ترمال بریک همانند پروفیل های یو پی وی سی به صورت شاخه های 6 متری تولید می شود و به دست تولید کننده می رسد. تولید کننده با توجه به مقدار مورد نیاز خود رو آن را برش داده و عملیات مونتاژ را انجام می دهد . یکی از سخت ترین کارهای پنجره ترمال بریک نسب یراق آلات آن می باشد که باید توسط گروه آموزش دیده و حرفه ای انجام شود . از آن مهمتر نصب این نوع پنجره بسیار مهم می باشد و باید کاملا به صورت استاندارد شکل بگیرید.

مشخصات پروفیل آلومینیوم

یکی از مزایای اصلی مشخصات آلیاژ آلومینیوم مقاومت در برابر خوردگی و دوام است. پروفیل آلومینیوم ترمال بریک به طور گسترده ای در محیط هایی با رطوبت زیاد ، باران اسیدی ، تغییرات بد آب و هوایی یا مناطق ساحلی استفاده می شود. در ساختار ساختمان ، به ویژه در ساختمان های مدرن بلند و ساختمان های عمومی در مقیاس بزرگ با دهانه بزرگ و ساختارهای نازک پوسته ، ساختار آلیاژ آلومینیوم در مقایسه با ساختار فولادی دارای مزایای آشکاری است:

پروفیل های آلومینیومی در مقایسه با فولاد ، قابلیت انعطاف پذیری و شکل پذیری خوبی دارند و می توان آن ها را در مقادیر زیاد در شرایط سرد و گرم با روش های مختلف پردازش فشار (اکستروژن ، نورد ، آهنگری و مهر زنی و …) به مشخصات و شکل های مختلف تبدیل کرد. پروفیل های دقیق توخالی ، جامد ، مقطع ثابت ، مقطع متغیر ، لوله ها ، میله ها ، صفحات ، فرفورژه ها ، قالب گیرها و قطعات مشت زنی و غیره و می توانند سطح مقطع اجزا را منطقی تر کنند.

سقف ، دیوار ، در و پنجره ، اسکلت ، ساختار مشبک ، سیستم دیوار پرده شیشه ای ، سایبان ، برج ارتباطی ، پل عابر پیاده ، تابلوهای تزئینی داخلی و خارجی ، پارتیشن ، سقف ، نرده برای ساختمان های صنعتی و عمرانی نرده ، مبلمان داخلی ، مصالح تزئینی و اجزای ساختاری ، ظروف ذخیره سازی و قالب های ساختمانی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و نتایج خوبی به دست آورده اند.

اگر قصد دارید پنجره های زیبا و ظریف و مستحکم داشته باشید و هزینه مالی آن نسبتا برای شما مهم نیست پنجره آلومینیوم ترمال بریک به دلیل مزایای فراوانی که دارا است بهترین انتخاب می باشد ولی اگر قصد دارید عایق فوق العاده قوی از نظر صوتی و حرارتی داشته باشید و کمی کمتر هزینه کنید توصیه می شود از درب و پنجره یو پی ی سی استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع