زاماک پنجره

یکی از قطعاتی که در درب و پنجره UPVC  نقش اساسی را ایفا می کند زاماک در پنجره است. شاید فکر کنید زاماک اسم برند یا کارخانه خاصی است که در بین تولید کنندگان درب و پنجره رایج شده است اما باید بگوییم که اینطور نیست در واقع باید گفت زاماک پنجره یک نوع آلیاژ است که برخی از قطعات مورد استفاده در درب و پنجره با استفاده از آن ساخته شده است. زاماک اصطلاح رایجی است که برخی تولیدکنندگان در این صنعت در نامیدن اسم آن با خطا مواجه شدن. زاماک یکی از مهم ترین و کوچک ترین قطعات درب و پنجره است که می تواند ثاثیر بسزایی در عایق بندی بهتر پنجره شما داشته باشد.

در واقع هر شرکت تولید کننده درب و پنجره UPVC وظیفه دارد از بهترین نوع موجود در بازار استفاده کند و یک پنجره با کیفیت را به مشتریان خود ارائه دهد.

زاماک پنجره

عناصر آلیاژ زاماک پنجره

عنصر روی، رنگی سفید با درخشش آبی یا نقره ای دارد. همین رنگ و ظاهر تا حدودی در آلیاژ زاماک نیز دیده می شود. این آلیاژ با توجه به نقطه ذوب پايين و سياليت مناسبی که دارد، یک آلیاژ مناسب برای ریخته گری است. دمای ذوب زاماک حدود 450 درجه سانتی گراد است و تولید آن در کوره های قوس الکتریکی و شعله ای، امکان پذیر است.زاماک پنجره یکی از عوامل موثر در کیفیت و قیمت پنجره دوجداره می باشد. یراق Upvc ایرانی یکی از با کیفیت ترین ها در این نوع می باشد.

زاماک خانواده‌ای از آلیاژها با فلز پایه روی و عناصر آلیاژی آلومینیوم، منیزیم و مس است. زاماک از سایر آلیاژهای روی به دلیل محتوای ثابت 4 درصد آلومینیوم آن متمایز می شود، روی به خودی خود خواص مکانیکی کافی برای حفظ شکل خود را ندارد، اما در عین حال مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارد، به همین دلیل به آلومینیوم در داخل آن نیاز داریم.

این آلیاژ(ZAMAK) یعنی زاماک پنجره  با حروف بزرگ در این جا، Z مخفف روی، A مخفف آلومینیوم، MA مخفف منیزیم، K مخفف مس است که از زبان آلمانی آمده است، نام آلمانی فلزاتی که آلیاژهای آن تشکیل شده است: روی (Zink) ، آلومینیوم، منیزیم و کوپفر (مس). در آلیاژ از آلومینیوم استفاده شده که 4 درصد است و عناصر نسبی دیگر منیزیم و مس نیز در آن استفاده شده است.

انواع آلیاژهای زاماک

متداول ترین آلیاژ زاماک، زاماک 3 است. علاوه بر آن، زاماک 2، زاماک 5 و زاماک 7 نیز به صورت تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. این آلیاژها معمولاً ریخته گری می شوند. زاماک پنجره به نوعی جز انواع یراق آلات پنجره می باشد.

زامک 2

ترکیب آن مانند زاماک 3 می باشد و برای افزایش 20 درصدی استحکام 3 درصد مس به آن اضافه می شود که باعث افزایش قیمت نیز می شود. زاماک 2 دارای بالاترین استحکام کششی، سختی و عملکرد خزشی در بین تمام آلیاژهای این نوع محصول است. با گذشت زمان استحکام و سختی خود را بهتر از سایر آلیاژها حفظ می کند. با این حال، شکننده تر می شود، منقبض می شود و کشش کمتری دارد. زاماک 2 به راحتی ریخته گری، روکش و ماشین کاری می شود.

زاماک 3

استاندارد سری زاماک، دارای ترکیب پایه برای آلیاژهای زاماک (96% روی، 4% آلومینیوم) است. قابلیت ریخته گری عالی و پایداری ابعادی طولانی مدت دارد. زاماک 3 همچنین ویژگی های تکمیلی عالی را برای آبکاری و رنگ آمیزی ارائه می دهد.

زاماک 5

همان ترکیب زاماک 3 با افزودن 1 درصد مس برای افزایش استحکام تا حدود 10 درصد، سختی و مقاومت در برابر خوردگی، اما شکل پذیری را کاهش می دهد. دقت ابعادی کمتری نسبت به زاماک 3 دارد.

زاماک 7

محتوای منیزیم کمتری نسبت به زاماک 3 برای افزایش سیالیت و شکل‌پذیری، که مخصوصاً هنگام تولید ریخته‌گری‌های جدار نازک مفید است. به منظور کاهش خوردگی بین دانه ای، مقدار کمی نیکل اضافه می شود و ناخالصی ها به شدت کنترل می شوند.

قیمت زاماک پنجره

کاربرد زاماک در صنعت درب و پنجره

زاماک در پنجره به عنوان قطعه ای برای قفل شدن و کیپ شدن لنگه بازشو به فریم یا چارچوب دیگر استفاده می شود. هنگامی که شما دستگیره را حرکت می دهید قطعه ای استوانه ای روی اسپانیولت پنجره حرکت می کند و هنگام بسته شدن داخل زاماک قرار می گیرد و یا هنگام باز شدن از آن خارج می شود. زاماک در پنجره جزو قطعات تعویضی محسوب می شود. زاماک پنجره را بازار در ابعاد و اشکال مختلف وجود دارد.

به دلیل این که این قطعه هنگام باز و بسته شدن تحت فشار قرار می گیرند جنس، وزن و نوع آلیاژ آن می تواند در کیفیت تولید و عایق بندی پنجره UPVC نقش بسزایی داشته باشد. شاید در حالت دیداری زاماک در پنجره یک بخش ناچیزی به حساب می آید اما از نظر فنی باید گفت زاماک در پنجره یکی از مهم ترین قسمت های یراق آلات نصب شده بر روی پنجره دوجداره UPVC است.توجه داشته باشید که زاماک در قیمت پنجره ترمال بریک هم نقش دارد.

زاماک چیست

زاماک پنجره چه استفاده ای می شود

همان طور که در بخش قبل گفتیم آلیاژ زاماک در قطعاتی مورد استفاده قرار می گیرد که تحت فشار باشد. یکی از کاربردهای آن در اجزای مانند درب و پنجره و دستگیره اتومبیل ها است. برای این که بتوانید کاربرد این آلیاژ را بهتر درک کنید در این قسمت به توضیحاتی درباره اسپانیولت می پردازیم:

به نوعی یراق که در معمولا در پنجره های دوجداره به کار می رود اسپانیولت می گویند این یراق با چند زبانه کوچک در امتداد طولی پروفیل، لنگه بازشو پنجره را به چهارچوب قفل می کند و با درگیر شدن با زاماک در پنجره لنگه پنجره را به صورت محکم به چهارچوب می چسباند. اسپانیولت در اندازه های مختلف برای درب و پنجره دوجداره در دسترس است و توسط دستگیره معمولی یا قفل درب عمل می نماید. زاماک نقش اساسی در رگلاژ نیز ایفا می کند که باید زاماک در پنجره درست تنظیم شود تا رگلاژ درب و پنجره بدون مشکل انجام شود.

مقاومت زاماک در پنجره

همان طور که گفتیم یکی از مواردی که در زاماک مورد توجه قرار می گیرد این است که هر چه میزان روی در این آلیاژ بیشتر باشد به مراتب مقاومت آن نیز بیشتر است و شکنندگی آن نیز کاهش پیدا می کند. باید گفت 90 درصد این بخش کاربردی از فلز روی تشکیل شده است. آلومینیوم به کار رفته در این آلیاژ برای افزایش استحکام کششی و همچنین ایجاد مقاومت در برابر ضربه است.

در صورتی که زاماک در پنجره در اثر جا به جایی و عوامل انسانی آسیب ببیند می توانید از یک نیروی متخصص و فنی در این زمینه کمک بگیرید زیرا در صورت آسیب به این بخش یا باید تعمیر کار متخصص آن را تعویض کند یا این که از آلن های مخصوص برای جا به جایی استفاده کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع